Pamięć o stanie wojennym

 

 

Kierunek  Zielona 21 "budowlanka"

 

Oferta kształcenia           Nasze kierunki kształcenia

 

 

 

 

 

 

Pamięć o stanie wojennymPrzed 36 laty, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, na mocy dekretu Rady Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny. Był on reakcją władzy komunistycznej na protesty społeczne, obejmujące cały kraj, w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą i coraz trudniejszymi warunkami życia ludności. Jego celem było zniszczenie „Solidarności”, a przez to pogrzebanie wielkich nadziei Polaków na zmianę sytuacji w kraju na drodze pokojowych przemian.
Przypomnieniu i utrwaleniu pamięci tych tragicznych wydarzeń w naszej szkole służy ekspozycja „CZAS APOKALIPSY STAN WOJENNY 1981-1983”, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem pani Elżbiety Wiśniewskiej, na podstawie materiałów Instytutu Pamięci Narodowej. Zamieszczone tam zdjęcia, dokumenty, fragmenty wspomnień i wypowiedzi historyków z IPN przybliżają młodzieży okoliczności wprowadzenia i rzeczywistość stanu wojennego . Prezentują represje władz wobec społeczeństwa oraz formy oporu społecznego. Na wystawie nie zabrakło też apelu IPN o zapalenie światełka wolności 13 grudnia o godzinie 19.30 dla uczczenia pamięci 100 ofiar stanu wojennego.
Przeprowadzone w dniu 13 grudnia lekcje historii w oparciu o ekspozycję pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć atmosferę i rzeczywistość stanu wojennego. Klimat tamtego czasu, który wstrząsnął głęboko całym społeczeństwem, przybliżały utwory Jacka Kaczmarskiego - „Mury”, „Obława”, „A my nie chcemy uciekać stąd”, czy Przemysława Gintrowskiego „Modlitwa o wschodzie słońca”, prezentowane przez szkolny radiowęzeł.
Elżbieta Wiśniewska

Pamięć o stanie wojennym Pamięć o stanie wojennym Pamięć o stanie wojennym Pamięć o stanie wojennym Pamięć o stanie wojennym
Pamięć o stanie wojennym Pamięć o stanie wojennym Pamięć o stanie wojennym   

Nasi partnerzy


politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1  Uniwersytet swps