Czytaj więcej: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2020Pandemia uniemożliwiła nam w tym roku uczcić ofiary katyńskiego ludobójstwa. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony 13 kwietnia i jest obchodzony w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5.03.1940 r., policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Nasza szkoła corocznie organizowała obchody, niestety ten rok jest inny...ale pamiętamy, dlatego publikujemy tę krótką notatkę.

Czytaj więcej: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2020

Czytaj więcej: Wyjazd z IPN-emW dn. 06.03.2020r grupa naszej młodzieży wraz z opiekunem (p. Wiesławem Czupryńskim) wzięła udział w wyprawie do Warszawy. Wyjazd ten był nagrodą dla naszej drużyny za wygrane współzawodnictwo w „Grze Miejskiej – Łomża 1946”. Zorganizowało go Biuro Edukacji IPN-u Białystok. Jego celem było upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych. Odwiedziliśmy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 37. Po II wojnie światowej ul. Rakowiecka okryła się ponurą sławą, przede wszystkim z powodu okrucieństw popełnianych przez komunistów w tym więzieniu. Jednak również niesławny był budynek pod numerem 2A, czyli siedziba Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (wcześniej Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego), któremu podlegały m.in. takie służby jak: Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urząd Bezpieczeństwa czy Służba Bezpieczeństwa. Na przesłuchania do tego budynku byli czasem przewożeni więźniowie z więzienia mokotowskiego lub z aresztu w Pałacu Mostowskich.

Czytaj więcej: Wyjazd z IPN-em

Czytaj więcej: Gra Miejska - „Łomża 1946”Bardzo miło mi poinformować, że grupa uczniów z naszej szkoły wygrała w dniu 03.03. Grę Miejską - „Łomża 1946”. Gra była zorganizowana przez IPN Białystok przy współudziale ZŻ NSZ Okręgu Łomżyńskiego oraz Stowarzyszenia Kulturalnego "A La Longue". Grupa była pod opieką p. Wiesława Czupryńskiego. Obok prezentujemy zdjęcia z tej ciekawej lekcji historii w terenie. Uczniowie otrzymywali rozkazy do wykonania. Często trzeba było odszyfrować wiadomość pisną alfabetem Morsa lub odcyfrować wiadomość z tablicy wmurowanej w budynek Szkoły Muzycznej (dawnego więzienia). W różnych punktach miasta czekali na naszą grupę tzw. łącznicy. Trzeba było podać im hasło i uzyskać odzew, a znakiem rozpoznawczym była gazeta trzymana przez łącznika. Łącznik przekazywał kolejne rozkazy do wykonania na kartce. Np. trzeba było odnaleźć grób jednego z żołnierzy niezłomnych po odcyfrowaniu kodu z nazwiskiem . Oprócz łączników na mieście pojawili się tzw. dezinformatorzy, którzy podawali fałszywe hasła i pełnili rolę agentów dawnego UB w Łomży.

Czytaj więcej: Gra Miejska - „Łomża 1946”

Czytaj więcej: Zostań Honorowym Dawcą Krwi w BUDOWLANCE3 marca 2020 r. w murach naszego Zespołu przeprowadzono koleją akcję zbiórki krwi pn. Zostań Honorowym Dawcą Krwi. Tego dnia, pełnoletni uczniowie BUDOWLANKI, świadomi swej decyzji, pod profesjonalną opieką zespołu medycznego rozpoczęli akcję. Do zarejestrowania dawcy krwi i wywiadu medycznego zgłosiło się 44 uczniów, natomiast 41 z nich honorowo oddało po 450 ml krwi - jednej donacji najcenniejszego leku, którego nie da się wyprodukować. Akcję w szkole przeprowadził zespół Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łomży.
Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zorganizowanej akcji krwiodawstwa oraz zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w tym ważnym dla życia ludzkiego dziele.

Czytaj więcej: Zostań Honorowym Dawcą Krwi w BUDOWLANCE

Czytaj więcej: X Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” W dn. 28.02. 2020r. już po raz dziesiąty, w naszej szkole, odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r.
Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na anatemę i zapomnienie (stąd określenie „wyklęci”). Rozpoczął ją video-klip Piotra Cugowskiego „Biały Krzyż”. Warto tutaj nadmienić, iż ojciec autora aranżacji tej piosenki, Krzysztofa Klenczona, był uczestnikiem podziemia niepodległościowego. Potem zabrał głos Dyrektor Szkoły p. Artur Ciborowski, podkreślając, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stały się integralną częścią wychowania patriotycznego naszej młodzieży. Następnie uczniowie Zuzanna Doliasz oraz Jakub Tabędzki krótko przybliżyli słuchaczom losy Niezłomnych.

Czytaj więcej: X Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: