Program wyjazdu podzielono na 3 części:
   • Wizyta studyjna w MOW w Radzionkowie.
   • Wycieczka po Beskidzie Śląskim.
   • Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.
W dniach 17-20.09.2019 r. młodzież naszej szkoły pod opieką p. Bogusławy Romanowskiej, p. Beaty Bednarczyk i p. Waldemara Cwaliny uczestniczyła w wycieczce w Beskid Śląski. Wyjazd ten realizował dwa cele: profilaktyki uniwersalnej oraz promował wśród młodzieży aktywny wypoczynek jako alternatywę dla spędzania czasu przed komputerem.
Niezwykle wartościową dla uczniów okazała się wizyta studyjna w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Radzionkowie w ramach profilaktyki uniwersalnej. Uczestnicy wycieczki podczas spotkania z Panią Wicedyrektor poznali skutki prawne niepożądanych zachowań młodzieży oraz działalność placówki i kierunki pracy z rówieśnikami, którzy „pogubili się w życiu”. Przedstawiając dzień wychowanek MOW-u Pani Wicedyrektor skłoniła uczniów do refleksji nad własnym zachowaniem i postępowaniem. Natomiast podczas zajęć warsztatowych w małych grupach uczniowie placówki, dzieląc się własnym trudnym doświadczeniem życiowym ze swoimi rówieśnikami z ZSTiO Nr 4, przestrzegali ich przed konsekwencjami negatywnych zachowań.
Była to wspaniała lekcja wychowawcza, motywująca jednych i drugich do pracy nad sobą, do dokonywania właściwych wyborów w życiu oraz poszukiwania sensu w tym trudnym, czasem niezrozumiałym świecie.
Uczennice z kl. 4 TŻiUG stwierdziły, że „wizyta ta dała im wiele do myślenia. Pierwszym krokiem do MOW-u są wielokrotne ucieczki ze szkoły, narkotyki..”. Uczniowie z kl. 2ap dostrzegli, że „…wiele dziewcząt trafiło do placówki z powodu niechodzenia do szkoły i popadania w złe towarzystwo… dlatego trzeba myśleć jakie będą tego konsekwencje”. Natomiast uczennice z kl. 2 ATH uznały, „że nawet jeśli ktoś zbłądził w życiu, to może znaleźć dobrą drogę i być miłą i uprzejmą osobą”.
Wizyta ta stanowi integralną część projektu profilaktycznego „Wybieram zdrowy styl życia” realizowanego w naszej szkole i jest doskonałym uzupełnieniem programu profilaktyczno-wychowawczego.
Dopełnieniem treści profilaktycznych był program turystyczny wyjazdu, podczas którego uczniowie mogli poznać największe atrakcje Beskidu Śląskiego.
Naszą wędrówkę górską rozpoczęliśmy z przewodnikiem beskidzkim od wjazdu wyciągiem krzesełkowym od Ustronia Polany (434 m n.p.m.) do Polany Stokłosica (851 m n.p.m.) Z górnej stacji Kolejki Linowej Czantoria podziwialiśmy wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego w tym Równice, a odważni miłośnicy adrenaliny korzystali z letniego toru saneczkowego. Dalej szlakiem momentami kamienistym i z delikatnymi podejściami dotarliśmy na szczyt Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.), gdzie z wieży widokowej patrzyliśmy z innej perspektywy na panoramę Beskidów i pasma górskie Polski, Słowacji i Czech.
Dalej ze szczytu Czantorii wędrowaliśmy w kierunku na Soszów. Trasa była pełna wspaniałych widoków i uroczych miejsc, gdzie uczniowie poznawali i wdrażali zasady bezpiecznego poruszania się w górach. Mogli jednocześnie podziwiać po stronie czeskiej majestatyczne jodły i jawory, po polskiej stronie jesiony i klony tego obszaru chronionego. Rezerwat Czantorii to teren największego w Beskidzie Śląskim rykowiska jeleni, czasami można wypatrzeć rysia i wilka.
Punktem obowiązkowym dla fanów skoków narciarskich i nie tylko, była wizyta i zwiedzanie Skoczni Narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Ogromną niespodzianką dla wszystkich uczestników wycieczki była możliwość obserwacji treningu skoków narciarskich w wykonaniu naszych polskich mistrzów: Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Jakuba Wolnego, Macieja Kota i Stefana Huli.
Dodatkową atrakcją pobytu w Beskidach było zwiedzanie Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle. Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa - prezydenta RP Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Uczniowie odwiedzili Centrum Pasterskie w Koniakowie oraz Chatę Jana Kawuloka w Istebnej - twórcy, a zarazem wirtuoza gry na instrumentach pasterskich. Chatę zbudowano w 1863 roku, a obecnie stanowi ona przykład starodawnego góralskiego domu. O tym niezwykłym miejscu barwnie opowiadał Janek Macoszek – kustosz muzeum.
Na zakończenie naszej wędrówki po Beskidzie Śląskim dotarliśmy do miejsca w którym spotykają się granice trzech państw - Polski, Słowacji oraz Czech. Cechą charakterystyczną tego niezwykłego miejsca jest to, że posiada on nie jeden, ale aż trzy obeliski wyznaczające granicę państwa.
W ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczestnicy wycieczki odwiedzili również Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Ten były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, w którym życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci, będący swoistym pomnikiem i świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce, od 1979 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizyta z przewodnikiem-edukatorem w autentycznym Miejscu Pamięci, pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć politykę okupanta niemieckiego wobec narodu polskiego, ogrom zbrodni, tragizm ofiar i brutalność nazistowskich oprawców oraz skłoniła do refleksji nad istotą człowieczeństwa.
Wyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta w Łomży w ramach ŁPPiRPAoIU na 2019 r. Dziękuję osobom i instytucjom, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, za ich obecność i merytoryczne wsparcie oraz pomoc w realizacji celu tego wyjazdu. Tym, którzy dali cząstkę siebie dla poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich, promując aktywność fizyczną i zdrowy styl życia wśród młodzieży.

Bogusława Romanowska

 

Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku
Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku Profilaktyka na Beskidzkim szlaku

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: