Polskie drogi do NiepodległejDnia 10 listopada 2016 roku w ZSTiO Nr 4 w Łomży odbyła się uroczysta akademia z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Przedstawienie miało nieocenioną wartość wychowawczą i patriotyczną. Motto inscenizacji słowno – muzycznej „Niepodległa, Niepokorna” odzwierciedlało wyjątkowość Polaków jako narodu kochającego wolność i buntującego się przeciw wszelkim formom zniewolenia. Apel pod kierunkiem wychowawcy – Jolanty Wilczewskiej przygotowali uczniowie klasy 3TŻiUG: Patrycja Cwalina, Dominika Domalewska, Izabela Grudzińska, Jan Horoszko, Kinga Ostrowska, Aleksandra Wiszowata, Dawid Wykowski.
Opiekę nad stroną techniczną przedstawienia sprawowali Dawid Daniło i Michał Polkowski z kl. 2AP. Scenariusz uroczystości opracowały Jolanta Wilczewska i Lidia Janowicz.
Wykonawcy wprowadzili słuchaczy w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przypomniano najważniejsze powstania narodowe, rozbiory Polski, a także wyeksponowano niewzruszoną wolę walki Polaków o wolność. Zobrazowano sytuację polityczną kraju przed rokiem 1918, m.in. poprzez prezentację multimedialną, przedstawiającą trudną drogę do niepodległości. W widowisku artystyczno – historycznym wykorzystano wiersze C. K. Norwida, K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej, nokturny Chopina, muzykę z polskich filmów, pieśń Pierwsza Kadrowa oraz prezentację zdjęć ilustrujących obchody Święta Niepodległości w ciągu ostatnich lat.
Interpretacje muzyczne i recytatorskie uczniów pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Polskie pieśni przepięknie zaśpiewane przez Katarzynę Borkowską z klasy 4TŻiUG wprowadziły społeczność szkolną w klimat tego najważniejszego dla nas – Polaków - święta narodowego.
Inscenizacja słowno – muzyczna przypomniała zebranym, że „Ojczyzna się w sercu zaczyna” oraz skłoniła do refleksji nad wolnością, która „nie jest dana raz na zawsze”.
W klimacie Święta Niepodległości nastąpiło podsumowanie projektu edukacyjnego „Śladami Bohaterów”, dotyczącym bohaterskich Polaków walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej.
Pani Elżbieta Wiśniewska przedstawiła wszystkim zgromadzonym informacje o projekcie, w którym pod jej opieką uczestniczyły uczennice naszej szkoły: Katarzyna Bałon i Kinga Ostrowska Podkreśliła, że w ramach projektu uczennice wzięły udział w dwóch spotkaniach warsztatowych, odbywających się w siedzibie organizatora - białostockim oddziale IPN, a we wrześniu w wyjeździe edukacyjnym do Belgii, Holandii i Niemiec, podążając śladami generałów: Stanisława Maczka, Stanisława Sosabowskiego i Stefana „Grota” Roweckiego. Następnie Kinga i Katarzyna przedstawiły społeczności szkolnej w formie prezentacji swoje refleksje i wrażenia z wyjazdu oraz sylwetki poznanych bohaterów.
Obie części spotkania oprócz problematyki łączył motyw muzyczny z filmu „Polskie drogi”.
Dla uczniów uczestniczących w spotkaniu, zarówno w roli wykonawców, jak i widzów, stało się ono ważną lekcją historii kształtującą postawy patriotyczne.
Elżbieta Wiśniewska, Jolanta Wilczewska

Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej
Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej
Polskie drogi do Niepodległej Polskie drogi do Niepodległej    

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: