Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejW dn. 10.04. 2017 r w naszej szkole odbyła się po raz kolejny uroczystość związana ze świętem państwowym obchodzonym w dn. 13 kwietnia w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Inicjatorami uroczystości byli nauczyciele: Elżbieta Wiśniewska, Jolanta Chojnowska, Wiesław Czupryński. „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
Uroczystość miała przypomnieć i pogłębić wiedzę młodzieży na temat tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5.03.1940r., policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.
W szkolnej auli uczniowie zaprezentowali widowisko historyczno-poetyckie związane z kolejną rocznicą zbrodni katyńskiej. Pozwoliło to przybliżyć młodzieży tło historyczne i cały ogrom tej zbrodni. Wypowiedzi uczniów przeplatane były video - klipami wybranych utworów Kaczmarskiego, Makowieckiego oraz utworami poetyckimi Herberta, Konarskiego, Wierzyńskiego w ekspresyjnym wykonaniu: Elizy Niedźwiedzkiej i Agnieszki Siwik. Słuchaczy poruszyła piosenka „Jest takie miejsce” w nostalgicznej interpretacji Ewy Skowronek . Ważnym elementem uroczystości było złożenie wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalenie zniczy w szkolnym miejscu pamięci upamiętniającym łomżyńskie ofiary Katynia.
Na zakończenie programu poetycko-historycznego uczestnicy mogli obejrzeć wystawę „Katyń –pamięć ocalona”. Aktywne włączenie się społeczności naszej szkoły w obchody „Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” przyczyni się do uczczenia i utrwalenia pamięci o polskich elitach zamordowanych przez sowieckich oprawców w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Elżbieta Wiśniewska, Jolanta Chojnowska, Wiesław Czupryński

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej     

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: