Jak czuje się osoba, która podarowała drugiemu człowiekowi szansę na życie? Jakie myśli towarzyszą wtedy Dawcy? Jak się żyje ze świadomością, że gdzieś na świecie jest twój „genetyczny bliźniak”?
Dziś w naszej szkole swoją historię opowiedział pan Paweł Chorążewicz – Dawca komórek macierzystych, który ma bliźniaka genetycznego we Francji.
Decyzję o zostaniu Dawcą podjął kilka lat temu i od tej pory zachęca do tego innych. W czasie spotkania dzielił się swoją wiedzą i obalał mity na temat procedur pobierania szpiku. Zapewniał, że jest to bezpieczne i nie powoduje żadnych skutków zdrowotnych. Mówił też o swoich wątpliwościach i obawach ale też o wielkiej satysfakcji gdy jego komórki macierzyste przeszczepiono choremu człowiekowi.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 4ATŻ, 4AH, 4aTB, 3AH, 3aTB i 2AP/PP, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelegenta. Większość z nich o komórkach macierzystych i przeszczepach szpiku usłyszała po raz pierwszy.
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie Dawcy. Każdy kto chce zwiększyć ich szansę może dołączyć do grona Dawców.
Zostać potencjalnym Dawcą nie jest trudno. Wystarczy zgłosić się z odpowiednimi dokumentami, wypełnić kwestionariusz i deklarację dobrej woli oraz poddać się badaniom kwalifikacyjnym. Wyniki są potem umieszczane w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców. Od tego momentu każdy taki kandydat może być w każdej chwili poproszony o oddanie szpiku lub komórek macierzystych krwi obwodowej.

Rejestracja osób zdecydowanych zostać Dawcą odbędzie się w naszej szkole w dniu 28.11.2018r w godz. 9.00 -12.00 w auli szkolnej.

Decyzję o zostaniu Dawcą podjęły już nauczycielki naszej szkoły Anna Ulińska, Sylwia Kołakowska, Emilia Ciborowska-Dejneka i Lidia Ciborowska, które są zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców i w każdej chwili są gotowe podarować komuś szansę na życie.

Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy
Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy Jak zostałem bliźniakiem genetycznym – historia Dawcy

 

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: