To, że Ty i Twoje dziecko odczuwacie stres przedmaturalny jest naturalnym stanem rzeczy
. Jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu Twojego dziecka i zarówno ono, jak i Ty pragniecie, aby wszystko poszło jak najlepiej. Nie należy jednak przesadzać z zamartwianiem się. Stres nie jest taki straszny jak go malują. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie! To, co dla jednego człowieka stanowi zagrożenie, dla innego może być wyzwaniem!


Jak pomóc dziecku w przygotowaniu się do matury?
etap I: Na parę miesięcy przed maturą
Zachęć swoje dziecko do systematyczności. Wspólnie ustalcie harmonogram przygotowań do matury. Zapytaj dziecko, jak najlepiej można mu pomóc. Czy chciałoby, żeby przepytywać je od czasu do czasu z materiału, czy potrzebuje korepetycji z jakiegoś przedmiotu, etc.
Jeśli Twoje dziecko tego potrzebuje, ustal specjalne „strefy ciszy”, w których mogłoby się ono spokojnie uczyć. Ewentualnie można zwolnić je z pewnych obowiązków. Pamiętaj jednak, że czasami taki „stan wyjątkowy” w domu może niepotrzebnie wzmóc u dziecka stres.
etap II: Na parę tygodni przed maturą
Na wszelki wypadek omów z dzieckiem plan działania, gdyby nie poszło mu dobrze na maturze. Nigdy nie strasz go, że niezdanie matury to „koniec świata” czy beznadziejna sytuacja bez wyjścia.
etap III: Na parę dni przed maturą
Postaraj się o optymistyczną atmosferę w domu. Opowiedz o własnym zdenerwowaniu przed swoim egzaminem maturalnym. Powiedz dziecku, że bez względu na wszystko wierzysz w jego możliwości, ale „jakby co, to dziury w niebie nie będzie”.
etap IV: W dzień matury
Dopilnuj, aby dziecko zabrało wszystko, co będzie mu potrzebne na egzaminie: legitymację, długopis, kalkulator, etc. Uśmiechnij się do niego, mocno przytul i ... nie zapomnij o kopnięciu na szczęście ;) - a potem spokojnie wróć do własnych zajęć.

Powodzenia w przetrwaniu trudnego czasu matury swego dziecka! :)

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: