07 czerwca br. grupa młodzieży pod opieką siostry katechetki Ewy Biernackiej oraz pana Wiesława Czupryńskiego udała się na historyczny spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” (realizowanego przez nas we współpracy z dwoma innymi szkołami).
Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o miejscach związanych z przeszłością miasta oraz z wybitnymi postaciami, które tutaj zamieszkiwały lub były jakoś związane z Łomżą. Spacer rozpoczęliśmy od Domku Pastora (siedziby dawnej plebanii ewangelickiej). W obiekcie tym obejrzeliśmy okolicznościową wystawę poświęconą historii ewangelicyzmu łomżyńskiego - od momentu pojawienia się wyznawców protestantyzmu na naszej ziemi w końcu XVIII w do współczesności. Uczniowie mogli poznać krótkie biogramy wybitnych pastorów z Łomży m.in. Kacpra Mikulskiego, który był inicjatorem budowy plebanii ewangelickiej oraz konwertował na luteranizm Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży w roku 1899. Gawęda o ewangelikach pozwoliła naszej młodzieży poznać zasady ewangelicyzmu i jego odniesień do codzienności. Po wizycie w Domku Pastora udaliśmy się na lody na Starówce. Idąc ulicami Łomży można było rozwinąć niektóre powieści związane np. z Żydami z Łomży i ich Wielką Synagogą, mieszcząca się niegdyś przy zbiegu dzisiejszych ulic Senatorskiej z Giełczyńską. Warto tutaj przypomnieć o tzw. katolikach narodowych z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego, którzy przed II wojną współtworzyli mozaikę wyznaniową Łomży. Zwłaszcza, że ostatni ksiądz ewangelicki i polskokatolicki zginęli w Powstaniu Warszawskim w roku 1944.
Przystanęliśmy także przy Skwerku Leona Kaliwody- zabitego przez Niemców 11 listopada roku 1918. Uczniów bardzo zainteresowała historia jego narzeczonej, która po śmierci Leona popełniła samobójstwo na jego grobie. Idą ulicami Łomży uczniowie uświadamiali sobie jak bogatą historię posiada nasze miasto, jak wiele tragedii i ciekawych wydarzeń widział nasz nadnarwiański gród przez ponad 1000 lat swojego istnienia (prawa miejskie mamy od 600 lat, ale historia Łomży sięga okresu wcześniejszego). Dom Ludowy i park obok niego był kolejnym miejscem naszej wędrówki po mieście. Budynek Domu Ludowego w okresie 20-lecia służył Szkole Mierniczej, a po II wojnie miała tutaj siedzibę szkoła drzewna. Następnym punktem naszego spaceru było dawne Więzienie Łomżyńskie (obecnie budynek Szkoły Muzycznej) czy też raczej to co niego pozostało. Obok dawnego budynku więziennego stoją dzisiaj dwa pomniki poświęcona żołnierzom z AK i NSZ. Chwila zadumy i cichej spontanicznej modlitwy w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę wprowadziła nas w dzieje wojennej i powojennej Łomży. Uczniowie dowiedzieli się, że w więzieniu tym w czasach niemieckiej okupacji przetrzymywano nawet 2 tysiące więźniów i według niektórych badaczy zamordowano w nim sto kilkanaście osób. Nasza historia to także zabici Łomżanie w Katyniu- o tym informuje m.in. tablica przy naszej szkole na ul. Zielonej ale także i przy „Ekonomiku”. Następnym miejscem naszego spaceru był Cmentarz Komunalny na ul. Kopernika. Chodząc pomiędzy nagrobkami mogliśmy przypomnieć sobie kilka znanych postaci z historii miasta. Ostatnim etapem naszej wędrówki był Pomnik Powstańców Styczniowych.
Historyczny spacer po Łomży jest świetnym pomysłem popularyzacji historii miasta i jego mieszkańców. Być może stanie się stałym punktem programu edukacji historycznej w naszej szkole. Obok prezentujemy fotorelację z naszej wędrówki po Łomży.

Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna”
Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna”
Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna”
Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna”
Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna” Spacer po Łomży w ramach projektu „Ziemia łomżyńska - nasza mała ojczyzna”

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: