
11 kwietnia 2025r.już po raz kolejny społeczność Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr4 w Łomży podczas szkolnych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddała hołd ofiarom katyńskiego ludobójstwa. Uroczystość ta, przygotowana we współpracy z Oddziałem IPN w Białymstoku, miała charakter szczególny. Bowiem odbywała się w Roku Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.
Inaugurująca spotkanie Pani Dyrektor Maria Gawryś podkreśliła, że obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na trwałe wpisały się już w kalendarz uroczystości szkoły, stanowiąc element wychowania patriotycznego młodzieży.
Program historyczno-muzyczny „Katyń- Zbrodnia i Kłamstwo” przybliżył zgromadzonym na uroczystości problematykę Zbrodni Katyńskiej. Miał też na celu utrwalenie pamięci o polskich elitach zamordowanych wiosną 1940r. przez sowieckich oprawców w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Utwór Lecha Makowieckiego ”Ostatni list” z fragmentami filmu ”Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy przywołał klimat tamtych dramatycznych wydarzeń. Kontynuacją było „Epitafium Katyńskie” przybliżające losy zamordowanego w katyńskim lesie kpt. Kazimierza Solskiego . Prowadzące uroczystość uczennice : Zofia Cwalina, Maja Klimaszewska i Julia Iwaszkiewicz z kl.3PP wspomniały o udziale przedstawicieli młodzieży pod opieką p. Elżbiety Wiśniewskiej w wyjeździe edukacyjnym do Katynia w 72.rocznicę zbrodni. Przypomniały też, że w 2013 roku społeczność naszej szkoły uhonorowała pamięć Łomżan zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Miednoje wiosną 1940 roku poprzez posadzenie dębu i ufundowanie tablicy pamięci. Fundamentem szkolnego miejsca pamięci była garść ziemi przywieziona przez naszych uczniów z Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Uczennice podkreśliły, że wśród sowieckich ofiar znalazło się 32 synów Ziemi Łomżyńskiej. Jednym z nich był Stefan Najda- policjant Posterunku Policji w Małym Płocku - zamordowany przez NKWD w Twerze i pogrzebany w lesie k. w Miednoje.
W programie nawiązano też do 15.rocznicy katastrofy smoleńskiej na trwale już połączonej z Dniem Katyńskim.
Głównym punktem uroczystości było wystąpienie Pana doktora habilitowanego Krzysztofa Sychowicza Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku. W swojej prelekcji przybliżył on młodzieży genezę, ogrom tej zbrodni oraz jej skutki. Podkreślił znaczenie uchwały kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5.03.1940 r., na mocy której policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Przedstawił Katyń jako kontynuacją zbrodniczej działalności Sowietów na ziemiach polskich w 1939r.,będącej przykładem funkcjonowania systemu totalitarnego odczłowieczającego decydentów i oprawców. Zwrócił też uwagę na dramat ofiar i ich rodzin, które w kwietniu 1940r.deportowano do Kazachstanu. Sugestywnie opisał funkcjonujące w Polsce Ludowej kłamstwo katyńskie- narrację przypisującą dokonanie zbrodni Niemcom , obowiązującą oficjalnie do 1990 roku. Przybliżył uczniom długą i trudną drogę do ujawnienia całej prawdy o Katyniu. Podkreślił konieczność poznawania przez młode pokolenia historii, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci o polskich elitach zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940,pamięci „która, nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy.”Do wypowiedzi historyka nawiązywała prezentacja miejsc upamiętniających ofiary brutalnego mordu-Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz Muzeum Katyńskiego.
Dopełnieniem szkolnych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej było złożenie przez delegację uczniów oraz Pana dr. hab. Krzysztofa Sychowicza wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalenie zniczy przy szkolnym miejscu pamięci łomżyńskich ofiar Katynia.
Organizatorami uroczystości byli nauczyciele: p. Elżbieta Wiśniewska, p. Wiesław Czupryński, oraz p. Kamil Galanek.