Dnia 02 marca 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość związana Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”- świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r. Po raz kolejny szkolna społeczność uczciła pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL skazały na zapomnienie. Oddała cześć tym, którzy nie pogodzili się z narzuconym przez sowieckiego okupanta systemem władzy i stylem życia.
Po sugestywnym utworze „Biały Krzyż”, autorstwa Krzysztofa Klenczona- syna Żołnierza Niezłomnego, głos zabrał pan dyrektor Artur Ciborowski, podkreślając tradycję obchodów tego święta w naszej szkole. Następnie uczennice Maja Klimaszewska i Zofia Cwalina z kl.1PP przedstawiły słuchaczom dramatyczne losy Niezłomnych.
Integralną częścią szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był wykład dr hab. Krzysztofa Sychowicza Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku. W swoim wystąpieniu przybliżył uczestnikom spotkania sylwetki żołnierzy drugiej konspiracji, podkreślając ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych. Zaznaczył też , że aresztowani, torturowani i mordowani przez przedstawicieli władz komunistycznych żołnierze podziemia płacili najwyższą cenę za wierność i prawdę, ale celem ich walki była godność i wolność Rzeczypospolitej. Przypomniał tragiczne losy niektórych Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Łomżyńskiej: mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, Stanisława Cieślewskiego „Lipca”, por. Stanisława Grabowskiego „Wiarusa”, ,kpt. Bolesława Kozłowskiego „Grota”, por, Hieronima Rogińskiego „Roga”, którzy oddali swoje życie w walce z systemem komunistycznym. W interesujący sposób nakreślił sytuację Niezłomnych i ich -czasem trudne- relacje z miejscową ludnością cywilną. Ukazał też długi proces przywracania ich pamięci do świadomości współczesnego pokolenia, odwołując się do prac ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Powązkowskiego, która kryje do dziś bezimienne groby Żołnierzy Wyklętych.
Do pamięci nawiązywały też prezentowane w programie utwory i wideoklipy łomżyńskiej grupy PsG Klika („Ku pamięci”) oraz zespołu Forteca („Kto dziś upomni się o pamięć”).
Dopełnieniem uroczystości była ekspozycja „ Żołnierze Niezłomni” przygotowana przez uczniów w oparciu o materiały IPN, prezentująca sylwetki i życiorysy najbardziej znanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego: m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki” czy ppłk. Łukasza Cieplińskiego oraz Żołnierzy Niezłomnych Ziemi Łomżyńskiej.
Inicjatorami owego wydarzenia byli nauczyciele historii: p. Elżbieta Wiśniewska, p. Wiesław Czupryński oraz p. Karol Szleszyński we współpracy z p. Kamilem Galankiem.

Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”
Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”
Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”

Nasi partnerzy


 

politechnika atlas  prefbet rockwool gromada1 belfort1 Pwsiip  mt_ignore: